Spór wokół odwołania ambasadorów: Krzysztof Bosak krytykuje decyzję Radosława Sikorskiego

W ostatnich dniach polska scena polityczna zdominowana została przez debatę dotyczącą decyzji ministra spraw zagranicznych, Radosława Sikorskiego, o zakończeniu misji ponad pięćdziesięciu ambasadorów oraz wycofaniu kilkunastu kandydatur zgłoszonych przez poprzednie kierownictwo MSZ.

153

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Bosak krytykuje decyzję Sikorskiego dot. odwołania ponad pięćdziesięciu ambasadorów
Bosak krytykuje decyzję Sikorskiego dot. odwołania ponad pięćdziesięciu ambasadorów

Krytykę pod adresem Sikorskiego zgłosił wicemarszałek Sejmu, Krzysztof Bosak, nazywając decyzję „nieprofesjonalną” i wskazując na jej niezgodność z zasadami dyplomacji.

Bosak krytykuje decyzję Sikorskiego

Krzysztof Bosak podkreślił, że takie istotne kroki, jak wymiana kilkudziesięciu ambasadorów, powinny być poprzedzone dogłębną dyskusją. Uzgodnieniem kwestii między ministrem spraw zagranicznych, premierem a prezydentem. Zdaniem wicemarszałka, procedura powoływania i odwoływania ambasadorów powinna być transparentna i zgodna z przepisami konstytucji. Niepokój budzi również sposób, w jaki decyzje te zostały ogłoszone publicznie, co według Bosaka może prowadzić do niepotrzebnych napięć w relacjach międzynarodowych.

„Jedynym ciałem, które powinno się tym zajmować, powinna być sejmowa komisja spraw zagranicznych, która powinna opiniować nowych ambasadorów czy kandydatów. A nic mi nie wiadomo, żeby taki proces się rozpoczął – podkreślił wicemarszałek. Wydaje mi się, że pan minister przestrzelił ze swoimi zapowiedziami i teraz zderza się z rzeczywistością konstytucyjną. Mam nadzieję, że nie będziemy mieli kolejnego przykładu pozakonstytucyjnego działania, czyli próby usunięcia ambasadorów z ich funkcji de facto bez możliwości powołania ich następców” -ciągnął Bosak.

Lider Konfederacji, w odpowiedzi na uwagę dotyczącą idealistycznego podejścia do polityki, ironicznie zwrócił uwagę na hasło „konstytucja”, które stanowiło częsty element wyrazu obecnych władz. Wyraził przekonanie, że ci, którzy głosili tę sentencję, powinni być świadomi jej znaczenia. Przestrzegać zasad konstytucyjnych, nawet w kontekście trudnych decyzji politycznych.

W kontekście odwołania ambasadorów Bosak wyraził zaskoczenie publicznym ogłaszaniem takiej decyzji, sugerując, że niepotrzebnie wprowadza to niepewność i chaos w relacjach międzynarodowych. Jego zdaniem, nawet jeśli szef MSZ planowałby wymianę wszystkich ambasadorów, nie powinien informować o tym mediów. Według Bosaka, może to zaszkodzić wizerunkowi Polski i zdestabilizować pracę aparatu dyplomatycznego.

Decyzje Radosława Sikorskiego spotkały się również z krytyką ze strony prezydenta Andrzeja Dudy, który podkreślił konieczność uzgodnienia z nim wszelkich decyzji dotyczących powoływania i odwoływania ambasadorów.

„To jest żenujące” – Bosak o polskiej dyplomacji

Krzysztof Bosak, wyraźnie podkreślając trudności, z jakimi boryka się polska dyplomacja, wskazał na kwestię dotkliwego niedofinansowania. Wyraził przekonanie, że brak wystarczających środków finansowych stanowi realny problem dla wielu placówek dyplomatycznych. W jego opinii skutkuje to niechęcią niektórych dyplomatów do wyjazdu na misje zagraniczne. Bosak zwrócił uwagę na niepokojące fakty, takie jak brak możliwości zapewnienia edukacji dla dzieci dyplomatów i niedostateczne wsparcie finansowe na utrzymanie się w krajach, do których są skierowani. Wspomniał również o braku funduszy na organizację spotkań służbowych czy lunchy biznesowych.

Stanowcza ocena wicemarszałka, że sytuacja ta jest „żenująca”, odzwierciedla powagę problemu i jego wpływ na funkcjonowanie polskiej dyplomacji. Bosak zaznaczył, że skutki niedofinansowania odbijają się na prestiżu polskich dyplomatów, co powoduje, że Polska prowadzi dyplomację o gorszym standardzie niż kraje znacznie mniejsze i mniej zasobne. W jego ocenie, ta sytuacja stanowi poważne wyzwanie dla efektywności i wizerunku polskiej dyplomacji na arenie międzynarodowej.

Drogi Czytelniku!

Z radością witamy Cię na naszym portalu informacyjnym, prowadzonym przez osoby z niepełnosprawnościami. Cieszymy się, że jesteś z nami i stajesz się częścią naszej społeczności. Twoja obecność na naszym portalu jest dla nas ogromną motywacją do dalszej, owocnej pracy. Dziękujemy, że jesteś z nami!

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia