Polski Fiat 125p wersja kombi.

0
272
Polski Fiat 125p

Dawno, dawno temu  a dokładniej w 1971 roku w krainie rzekomo miodem i mlekiem płynącej zaprezentowano pierwszego Polskiego Fiata w wersji nadwozia Kombi. Rozwijający się kraj potrzebował nowej wersji znanego już od 4 lat Polskiego Fiata w wersji sedan. Tak też się stało. Po raz pierwszy kombi zostało poddane opinii publicznej na  tragach MTP w 1971r i wzbudziło nie lada zainteresowanie. 

Polski Fiat 125p Kombi MR'73_1500_at_the_Muzeum_Inżynierii_Miejskiej_in_Kraków_(2)

Polski Fiat 125p

Tak własnie prezentował się jeden z pierwszych modeli  Polskiego Fiata Kombi.  Był to praktycznie zwyczajny Polski Fiat tylko z dobudowaną tak jakby nadbudówką. Silniki były dwa do wyboru, 1300ccm 65KM oraz 1500ccm 72KM. W obu przypadkach skrzynia biegów była czterobiegowa, piąty bieg pojawił się w latach osiemdziesiątych. Wadą silników było podparcie wału jedynie w trzech miejscach co w połączeniu z niskiej jakości materiałami było… Horrorem, nie dość że wszystkiego brakowało to silniki przelatywały jedynie 70-80 tys do remontu skrzynie dwa razy więcej.

Polski Fiat 125p

Idealnie widać to na tym zdjęciu.  cały przód aż do słupka “C” wygląda jak wersja sedan lecz własnie to na samym końcu nadwozia mamy najwięcej zmian. Dach nie opada wraz słupkiem C lecz idzie do samego końca i niemalże pionowo opada.

Polski Fiat 125p

Tylna część już w zupełności nie przypomina nic ze zwykłego sedana. Zastosowano nowe lampy. No bo reasumując trzeba było przebudować całą końcową część auta. Prezentowało się wspaniale i nowocześnie jak na swoje czasy.

Polski Fiat 125p

W porównaniu do sedanów wyszło ich stosunkowo niewiele. Nie miały łatwego życia ponieważ w dobie ogromnego zapotrzebowania na auta użytkowe i barku jakichkolwiek aut były eksploatowane do granic wytrzymałości a później najczęściej złomowane co skutkuje tym, że kombi nie pojawia się zbyt często na rynku klasyków. Znaczna część produkcji aut w tej wersji nadwozia była produkowana z myślą o służbach specjalnych oraz wielu innych instytucjach państwowych. Głównie były przeznaczone do pracy jako karetki pogotowia ratunkowego. Są bardzo piękne lecz niewiele ich zostało. Dziękuję za uwagę i zapraszam do czytania innych artykułów Polowanie na klasyki – Motorówka.