Polski Fiat 125p wersja kombi.

709

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Polski Fiat 125p
Polski Fiat 125p w wersji milicyjnej

Dawno, dawno temu  a dokładniej w 1971 roku w krainie rzekomo miodem i mlekiem płynącej zaprezentowano pierwszego Polskiego Fiata w wersji nadwozia Kombi. Rozwijający się kraj potrzebował nowej wersji znanego już od 4 lat Polskiego Fiata w wersji sedan. Tak też się stało. Po raz pierwszy kombi zostało poddane opinii publicznej na  tragach MTP w 1971r i wzbudziło nie lada zainteresowanie.  Poniżej kombi przysposobione jako wóz propagandowy, dziś nikt nie rozumie znaczenia propagandy w reżimie komunistycznym ale manipulowanie umysłami to podstawa.

Polski Fiat 125p kombi, tu jako wóz propagandowy z głośnikami na dachu
Polski Fiat 125p kombi, tu jako wóz propagandowy z głośnikami na dachu

Polski Fiat 125p kombi

Tak własnie prezentował się jeden z pierwszych modeli  Polskiego Fiata Kombi.  Był to praktycznie zwyczajny Polski Fiat tylko z dobudowaną tak jakby nadbudówką. Silniki były dwa do wyboru, 1300ccm 65KM oraz 1500ccm 72KM. W obu przypadkach skrzynia biegów była czterobiegowa, piąty bieg pojawił się w latach osiemdziesiątych. Wadą silników było podparcie wału jedynie w trzech miejscach co w połączeniu z niskiej jakości materiałami było… Horrorem, nie dość że wszystkiego brakowało to silniki przelatywały jedynie 70-80 tys do remontu skrzynie dwa razy więcej. Po zmianie napędu rozrządu na pasek (rozrząd popychaczowy) też uzyskano spokój i trwałość. Łańcuchy rozciągały się i padały po 50tys, pasek wytrzymywał 100tys. km. Wtedy moc wzrosła do 82KM, takie były czasy. 

Polski Fiat 125p kombi, sądząc po szybie bocznej pierwotnie auto musiało być sanitarką.
Polski Fiat 125p kombi, sądząc po szybie bocznej pierwotnie auto musiało być sanitarką.

Idealnie widać to na tym zdjęciu.  cały przód aż do słupka „C” wygląda jak wersja sedan lecz własnie to na samym końcu nadwozia mamy najwięcej zmian. Dach nie opada wraz słupkiem C lecz idzie do samego końca i niemalże pionowo opada.

Polski Fiat 125p kombi – sanitarka to jest to

Polski Fiat 125p kombi, tu jako sanitarka
Polski Fiat 125p kombi, tu jako sanitarka

Tylna część już w zupełności nie przypomina nic ze zwykłego sedana. Zastosowano nowe lampy. No bo reasumując trzeba było przebudować całą końcową część auta. Prezentowało się wspaniale i nowocześnie jak na swoje czasy. W PRL zawsze brakowało środków więc zamiast busa typu Nysa na sanitarkę wybierano właśnie fiata kombi.

Polski Fiat 125p kombi, tu jako sanitarka w powiatowej kolumnie sanitarnej.
Polski Fiat 125p kombi, tu jako sanitarka w powiatowej kolumnie sanitarnej.

W porównaniu do sedanów wyszło ich stosunkowo niewiele. Nie miały łatwego życia ponieważ w dobie ogromnego zapotrzebowania na auta użytkowe i barku jakichkolwiek aut były eksploatowane do granic wytrzymałości a później najczęściej złomowane co skutkuje tym, że kombi nie pojawia się zbyt często na rynku klasyków. Znaczna część produkcji aut w tej wersji nadwozia była produkowana z myślą o służbach specjalnych oraz wielu innych instytucjach państwowych. Głównie były przeznaczone do pracy jako karetki pogotowia ratunkowego. Są bardzo piękne lecz niewiele ich zostało. Dziękuję za uwagę i zapraszam do czytania innych artykułów Polowanie na klasyki – Motorówka.

przeczytaj też o zaworze EGR

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia