Chevrolet Camaro – prawdziwa legenda amerykańskich szos

703

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Chevrolet Camaro – nadchodzi klasyk

Zanim powstał Camaro, istniał już Ford Mustang i wszyscy pasjonaci pięknego Chevroleta muszą przełknąć tę gorzką pigułkę. Faktów nie da się zmienić – to sukces Mustanga miał wpływ na decyzję szefów Chevroleta o rozpoczęciu prac nad autem, które powtórzy sukces jednego z największych konkurentów firmy. W czerwcu 1966 roku odbyła się konferencja prasowa, na której ogłoszono rozpoczęcie produkcji nowego modelu. Warto zauważyć, że prezentacja samochodu odbyła się nieco później, bo we wrześniu tego samego roku. Od razu po oficjalnej prezentacji, która miała miejsce w Detroit, Camaro trafił do sprzedaży. Kiedy po raz pierwszy ujawniono nazwę auta, wiele osób nie bardzo wiedziało skąd się wzięła i do czego się odnosi. Przedstawiciele firmy wytłumaczyli, że Camaro oznacza w języku francuskim tyle, co przyjaciel, towarzysz. Samochód od samego początku prezentowany był jako rywal Forda Mustanga. Niemal wszyscy znają anegdotę, według której na pytanie prasy motoryzacyjnej „Czym jest Camaro?”, producenci odpowiedzieli „Camaro to małe, złośliwe zwierzę, które zjada Mustangi!”.

Chevrolet Camaro SS gen. I
Chevrolet Camaro SS gen. I

Chevrolet Camaro – niepowtarzalna I generacja

Projektanci odpowiedzialni za stworzenie Camaro doskonale odnaleźli się w stylistyce Pony Cars. Do jego produkcji wykorzystano płytę podłogową należącą do koncernu GM, a wiele elementów mechanicznych pochodziło z Chevroleta Nova, który był wówczas niezwykle popularny. Auto było dwudrzwiowe i wyposażone w napęd na tylną oś. Producent oferował dwie wersje nadwozia – kabriolet oraz coupe. Spośród dostępnych wersji największą popularność zdobyły SS i Z/28. Pierwsza z nich, Super Sport oferowany był w dwóch wersjach silnikowych. W pierwszej z nich dysponował motorem o pojemność 5,7 litra, który generował moc rzędu 350 koni mechanicznych, natomiast w drugiej wyposażony był w jednostkę napędową o pojemności 6,5 litra i mocy 375 koni mechanicznych. Wyróżniały go również pasy malowane na karoserii dodające nieco agresji. Wersja Z/28 posiadała silnik V8 – 4,9 litra i była określana autem wyścigowym. Szeroka gama dostępnych silników wzbudziła duże zainteresowanie autem. Jeżeli dodamy do tego stosunkowo niską cenę wynoszącą około 2,5 tysiąca dolarów (uwzględniając inflację, dzisiaj byłoby to nieco ponad 17 tysięcy) i możliwość personalizacji auta, jeśli chodzi o wyposażenie, to nie powinien dziwić sukces, jaki Camaro odniosło.

Chevrolet Camaro SS Cabrio gen. I
Chevrolet Camaro SS Cabrio gen. I

Chevrolet Camaro – kolejne generacje

Legenda Chevroleta Camaro trwała przez kilka dekad. W 1970 roku na rynku zadebiutowała druga generacja, która przez kolejne 11 lat cieszyła się sporą popularnością. Trzecia generacja również uchodziła za udaną, jednak nie wzbudzała aż takich emocji jak jej poprzedniczki. Wygląd Camaro IV generacji kompletnie odbiega od wcześniejszych propozycji koncernu. Projektanci zdecydowali się na opływowe kształty, co było dość odważnym posunięciem. Auto sprzedawało się dobrze, jednak prawdziwi entuzjaści nie widzieli w nim nic z protoplasty. Jego produkcję zakończono w 2002 roku. Po tym modelu nastąpiła przerwa. Dopiero w 2009 roku na rynku pojawiła się V generacja, która wyraźnie nawiązywała do korzeni. Camaro ponownie zaczęło zdobywać rynek w segmencie Pony Cars. Jego produkcja zakończyła się w 2015 roku. Jaki los czeka model Camaro? Czy doczekamy się VI generacji? Miejmy nadzieje, że tak. Oby tylko projekt nowego Camaro przygotowali styliści rozumiejący ideę mocnych, amerykańskich samochodów, a wszystko powinno być w jak najlepszym porządku.

Zdjęcia: Rudolf Periny (Private picture) [Public domain], via Wikimedia Commons, Bull-Doser at English Wikipedia (Own work.) [Public domain], via Wikimedia Commons

Zobacz także: Nowy jedwabny szlak – jeden pas, jedna droga

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia