Salmonella – przyczyny, objawy, profilaktyka

3290

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Salmonella

Salmonella jest chorobą bakteryjną, która atakuje przewód pokarmowy. Ostre zatrucie słynie przede wszystkim z nieprzyjemnych objawów. Jak może dojść do zakażenia? W jaki sposób można ją leczyć? Co warto robić, by jej uniknąć? 

Salmonella – zakażenie 

Salmonella jest rodzajem pałeczek Gram-ujemnych pochodzących z grupy Enterobacteriaceae. Do dziś zidentyfikowano ponad 2500 różnych odmian tej bakterii. Wszystkie mogą powodować chorobę, jednak szczególnie groźne dla człowieka są trzy typy – Dublin i Salmonella enterica i Choleraesuis. Choroba zazwyczaj przenoszona jest przez spożycie skażonej żywności pochodzenia zwierzęcego. Do najczęstszych przypadków dochodzi w wyniku zatrucia przetwożonymi jajami, mlekiem czy drobiem. Dolegliwość może być również wywołana wyrobami cukierniczymi, garmażeryjnymi, owocami, warzywami, a nawet skażoną wodą. Do zarażenia może także dojść przez kontakt ze zwierzętami. Co ciekawe, one same zazwyczaj nie wykazują jednak oznak choroby. Podstawowym testem diagnostycznym w kierunku wykrycia Salmonelli jest badanie kału. Dodatkowo można wykonać badania serologiczne w kierunku zakażenia salmonellą. W momencie wykrycia przeciwciał otrzymujemy dowód na przebyty kontakt z tą bakterią. Warto dodać, że nie każdy stolec zawiera w sobie bakterie, dlatego konieczne może okazać się powtórzenie badania. 

Salmonella – objawy 

Pierwsze objawy występują zwykle zwykle do 6 godzin od momentu styczności z bakterią. W niektórych przypadkach pierwsze symptomy mogą pojawić się po nawet 72 godzinach. Sama choroba trwa od dwóch do siedmiu dni. Początkowe objawy to zwykle nudności, wymioty i bóle brzucha. Z czasem moze pojawić się ostra biegunka oraz gorączka (do 39 stopni). Niekiedy występują także bóle i zawroty głowy. Wówczas należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Warto podkreślić, że zarówno u dzieci, jak i dorosłych choroba ma podobny przebieg. Choć objawy dolegliwości są dokuczliwie, to zwykle nie wymagają dodatkowego leczenia, a chorzy sami po kilku dniach wracają do zdrowia. W przypadku dzieci i osób starszych problem może być jednak bardziej niebezpieczny ze względu na ryzyko odwodnienia. Najmłodsi są szczególnie narażeni także jeśli chodzi o powikłania. Stosowanie leczenia zazwyczaj ma charakter objawowy. Pacjentom przepisywanie są śroki hamujące biegunkę, niezbędne jest też uzupełnianie elektrolitów.

Salmonella

Salmonella – zapobieganie 

Zapobieganie zarażeniu jest bardzo proste. W tym wypadku należy przede wszystkim unikać produktów, przez które może dojść do zakażenia. Ponadto należy pamiętać o częstym myciu rąk. Istotna jest także dezynfekcja pomieszczenia, w którym przygotowujemy nasze posiłki. Salmonella jest ogromnym zagrożeniem dla podróżujących. Warto w tej sytuacji dokładnie sprawdzać pochodzenie spożywanych produktów. Unikajmy także niegotowanego jedzenia. Owoce i warzywa dokładnie i delikatnie myjemy. Ponadto gdy mamy wątpliwości co do bezpieczeństwa wody pitnej, to również należy ją zagotować. Salmonella to choroba, która zwykle nie zagrażająca naszemu życiu. Mimo to bardzo łatwo się nią zarazić. Dzięki prostym nawykom możemy jednak sami uchronic się przed jej nieprzyjemnymi objawami. 

Foto: Canva.com

Zobacz także: Ospa wietrzna u dzieci i dorosłych

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia