Róża Kozakowska – historia

1017

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Róża Kozakowska
Historia Róży Kozakowskiej udowadnia, że nie wolno się poddawać, przy nawet największych przeciwnościach losu.

W dzieciństwie ojczym znęcał się nad nią fizycznie i psychicznie. Kiedy miała osiem lat prosiła Boga, by zabrał ją z tego świata. Róża Kozakowska mimo wielu przeciwności nigdy nie zamierzała się poddać. Dziś z dumą opowiada o tym, jak pasja do sportu ukształtowała ją jako człowieka. 

Róża Kozakowska – makabryczne dzieciństwo 

Róża Kozakowska jest m.in. mistrzynią paraolimpijską oraz rekordzistką świata w rzucie maczugą. Jej droga do sportowych sukcesów i wysłuchania Mazurka Dąbrowskiego była bardzo kręta. Wychowywała się w patologicznej rodzinie, w domu bez ogrzewania. Każdego dnia musiała stawiać czoła ojczymowi, który był dla niej prawdziwym katem. Jak sama przyznaje, to w pewnym sensie dzięki niemu jest dziś tak wysportowana. Wielokrotnie na potwornym mrozie, w samych rajstopach, uciekając przed nim, musiała przeskakiwać przez wszystko, co napotkała na swojej drodze. Niekiedy jej się to nie udawało, wówczas później często leżała w kałuży krwi. Ojczym potrafił łapać ja na włosy i bić jej głową z całych sił o ścianę. Kiedyś, gdy wróciła do domu z pucharem zamiast gratulacji wbił jej siekierę w kolano. Koniecznie chciał, żeby przestała chodzić, stale powtarzając, że nie ma prawa żyć. Obecnie mężczyzna przebywa w więzieniu, niebawem jednak ma opuścić zakład karny. 

Róża Kozakowska – sport, który okazał się wybawieniem

Jak wielokrotnie później przyznała, w ciężkich chwilach pomogła jej wiara w Boga oraz dobrzy ludzie, których spotkała. Od czwartego roku życia marzyła również o tym, by zdobyć medal olimpijski. W przeszłości sportsmenka zapowiadała się na świetną sprinterkę, jednak plany pokrzyżowała choroba, z którą zmaga się do dziś – neuroborelioza stawowo-mózgowa. Dolegliwość zaatakowała układ nerwowy Róży po ukąszeniu przez kleszcza. Różę Kozakowską odkrył trener Wojciech Kikowski. Początkowo sportsmenka była klasyfikowana w grupie T38 dla najmniej poszkodowanych. Zaczęła osiągać doskonałe wyniku w skoku w dal. W 2019 roku zajęła czwarte miejsce na swoich pierwszych Mistrzostwach Świata w Dubaju. Niestety w czasie pandemii choroba zaatakowała kolejny raz. W efekcie Róża przestała chodzić i musiała porzucić skok w dal. Ani na moment jednak nie pomyślała, by rzucić sport, choć zmiana dyscypliny była dla niej ogromnym wyzwaniem. Trener Piotr Kuczek początkowo namawiał ją na pchnięcie kulą. 

Róża Kozakowska

Róża Kozakowska – dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą

Ze względu na dolegliwości zdrowotne pchanie kulą okazało się dla Róży Kozakowskiej zbyt bolesne. Wraz z trenerem pomyśleli więc o rzucie maczugą. Pierwsze treningi to były rzuty butelką do kosza, gdyż nawet nie mieli profesjonalnej maczugi. Wreszcie zaczęła rzucać coraz dalej, aż dotarła do złotego medalu Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio. Róża Kozakowska ma na swoim koncie wiele tytułów i medali. Warunki, w których przychodzi jej żyć każdego dnia dalekie są jednak od spokojnego bytu. Kobieta mieszka w kontenerze, w którym jeszcze do niedawna nie było prądu i ogrzewania. Do dziś zresztą nie ma w nim dostępu do bieżącej wody. Ponadto oprócz wcześniej wspomnianych dolegliwości, zmaga się także z endometriozą. W jej przypadku operowanie tej choroby wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem. Sama zawodniczka nie przestanie walczyć, a jej motto życiowe brzmi: „Żaden ból i cierpienia nie sprawią, że przestanę walczyć. Dopóki walczę, jestem zwycięzcą”. 

Foto: Wikimedia Commons, Canva.com

Zobacz także: Tomasz Nadolski – historia

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia