Kulinarna nawigacja – Jak kupować i przyrządzać ryby?

313

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Na zdjęciu danie z ryb. Ilustracja do audycji jak kupować i przyrządzać ryby
Jak kupować i przyrządzać ryby? O tym mówimy w audycji "Kulinarna Nawigacja" w Radiu Bezpieczna Podróż

Jarosław Uściński w najnowszej Klinarnej Nawigacji zdradzi nam jak kupować i przyrządzać ryby.

O czym będzie mowa w audycji?

Jak kupować i przyrządzać ryby? Z pewnością od kilku lat ryby cieszą się coraz większą popularnością w naszych kuchniach. Chociaż jadamy je pieczone, smażone i na surowo, to jednak czy wiemy czym kierować się przy ich zakupie? I przede wszystkim, gdzie je kupować? W markecie czy lepiej na targowisku? I które z polskich ryb słodkowodnych warto spróbować – sieję, sielawę, jesiotra? Na te i inne pytania w kolejnej odsłonie programu Radio Bezpieczna Podróż „Kulinarna Nawigacja” odpowiada Jarek Uściński. Przede wszystkim jednak znany i lubiany kucharz zdradza słuchaczom kilka swoich najlepszych przepisów na proste i smaczne dania z ryb. Warto posłuchać! Kolacja Mistrzów czyli najwyższy kunszt gotowania i podawania potraw, zobacz nasze wydarzenie w Toruniu

Jak kupować i przyrządzać ryby? – Kulinarna Nawigacja cz. 1
cz. 2
cz. 3
cz. 4

O prowadzącym

Kim jest Jarek Uściński? Bez wątpienia to jeden z najlepszych polskich kucharzy. Na co dzień szef kuchni i właściciel restauracji MOONSFERA. A także Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni, menadżer Reprezentacji Polski Kucharzy Profesjonalnych, wielbiciel i mistrz BBQ. Również członek drużyny BBQ Kings Polska, z którą zdobył wiele tytułów na czołowych wydarzeniach w świecie. Z Radiem Bezpieczna Podróż związany od kwietnia 2021 roku. Prowadzi audycję “Kulinarna nawigacja”.

Na zdjęciu Jarek Uściński - prowadzący audycję "Kulinarna Nawigacja" w Radiu Bezpieczna Podróż.

Jarek Uściński – o sobie

O sobie mówi: – Rolą kucharza jest uczyć się smaków. Jem wszystko, co potencjalnie jest jadalne, co napotkam na swojej drodze i zapamiętuję. Tak buduję swój słownik smaku, to moja pasja. Prowadzenie restauracji to dla mnie radość bycia w kuchni. Radość tworzenia potraw, które zachwycą gości nieprzewidywalnymi, fascynującymi, nowatorskimi kompilacjami smaków i aromatów. Które stworzą harmonię dzięki spotkaniu wyobraźni szefa kuchni z wiedzą i wrażliwością sommeliera. Kocham przebywać z ludźmi. Choć najchętniej odpoczywam z dala od nich. To zdrowe podejście, żeby się nie przesycić. Cenię sobie prawdziwość i uczciwość kulinarną. Wielce szanuję to, że moja cudowna Załoga gra ze mną takimi samymi kartami. I choć czasem jest nam ciężko nie idziemy na skróty. Zawsze nakarmimy Was tak, jakbyśmy karmili własną rodzinę. 

Więcej odcinków “Kulinarnej nawigacji” z niebanalnymi przepisami na pyszne jedzenie znajdziesz tutaj.

Sprawdź także, czy karp jest zdrowy.

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

Zapraszamy do restauracji Moonsfera oraz Zdrówko Legionowo!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia