Kulinarna nawigacja – Jak kupować i przyrządzać ryby?

0
36
Na zdjęciu danie z ryb. Ilustracja do audycji jak kupować i przyrządzać ryby
Jak kupować i przyrządzać ryby? O tym mówimy w audycji "Kulinarna Nawigacja" w Radiu Bezpieczna Podróż

Jarosław Uściński w najnowszej Klinarnej Nawigacji zdradzi nam jak kupować i przyrządzać ryby.

O czym będzie mowa w audycji?

Jak kupować i przyrządzać ryby? Z pewnością od kilku lat ryby cieszą się coraz większą popularnością w naszych kuchniach. Chociaż jadamy je pieczone, smażone i na surowo, to jednak czy wiemy czym kierować się przy ich zakupie? I przede wszystkim, gdzie je kupować? W markecie czy lepiej na targowisku? I które z polskich ryb słodkowodnych warto spróbować – sieję, sielawę, jesiotra? Na te i inne pytania w kolejnej odsłonie programu Radio Bezpieczna Podróż “Kulinarna Nawigacja” odpowiada Jarek Uściński. Przede wszystkim jednak znany i lubiany kucharz zdradza słuchaczom kilka swoich najlepszych przepisów na proste i smaczne dania z ryb. Warto posłuchać!

Jak kupować i przyrządzać ryby? – Kulinarna Nawigacja cz. 1
cz. 2
cz. 3
cz. 4

O prowadzącym

Kim jest Jarek Uściński? Bez wątpienia to jeden z najlepszych polskich kucharzy. Na co dzień szef kuchni i właściciel restauracji MOONSFERA. A także Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni, menadżer Reprezentacji Polski Kucharzy Profesjonalnych, wielbiciel i mistrz BBQ. Również członek drużyny BBQ Kings Polska, z którą zdobył wiele tytułów na czołowych wydarzeniach w świecie. Z Radiem Bezpieczna Podróż związany od kwietnia 2021 roku. Prowadzi audycję “Kulinarna nawigacja”.

Na zdjęciu Jarek Uściński - prowadzący audycję "Kulinarna Nawigacja" w Radiu Bezpieczna Podróż.

Jarek Uściński – o sobie

O sobie mówi: – Rolą kucharza jest uczyć się smaków. Jem wszystko, co potencjalnie jest jadalne, co napotkam na swojej drodze i zapamiętuję. Tak buduję swój słownik smaku, to moja pasja. Prowadzenie restauracji to dla mnie radość bycia w kuchni. Radość tworzenia potraw, które zachwycą gości nieprzewidywalnymi, fascynującymi, nowatorskimi kompilacjami smaków i aromatów. Które stworzą harmonię dzięki spotkaniu wyobraźni szefa kuchni z wiedzą i wrażliwością sommeliera. Kocham przebywać z ludźmi. Choć najchętniej odpoczywam z dala od nich. To zdrowe podejście, żeby się nie przesycić. Cenię sobie prawdziwość i uczciwość kulinarną. Wielce szanuję to, że moja cudowna Załoga gra ze mną takimi samymi kartami. I choć czasem jest nam ciężko nie idziemy na skróty. Zawsze nakarmimy Was tak, jakbyśmy karmili własną rodzinę. 

Więcej odcinków “Kulinarnej nawigacji” z niebanalnymi przepisami na pyszne jedzenie znajdziesz tutaj.

Zapraszamy do restauracji Moonsfera oraz Zdrówko Legionowo!