Poprzednie wakacje kredytowe pomogły przetrwać wielu kredytobiorcom, którzy z powodu lockdownów w czasie pandemii utracili swoje źródła dochodów. Obecnie z powodu rosnących od października 2021 roku stóp procentowych, w roku 2022 zaczęła rosnąć liczba obywateli mających problemy z regulowaniem coraz wyższych rat kredytów hipotecznych. Rząd postanowił mianowicie pomóc kredytobiorcom znajdującym się w trudnej sytuacji. W kwietniu 2022 roku premier Morawiecki ogłosił pakiet rozwiązań dla osób spłacających kredyty hipoteczne, którego głównym filarem mają być ustawowe wakacje kredytowe. Tak więc ruszają wakacje kredytowe – dla kogo i na jakich zasadach?
Wakacje kredytowe – dla kogo – kilka definicji
We wtorek 17 maja 2022 roku Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Wynika z niego, że zawieszenie spłaty rat kredytu hipotecznego w ramach ustawowych wakacji kredytowych będą mogły skorzystać jedynie osoby, które zakupiły nieruchomość na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. W ten sposób wakacje kredytowe stały się niedostępne dla przedsiębiorców i osób prowadzących gospodarstwo rolne. Z wakacji kredytowych nie będą mogli skorzystać frankowicze, a jedynie kredytobiorcy posiadający zadłużenie w polskim złotym.
W rządowym programie ujęto kredyty mieszkaniowe przeznaczone na zakup nieruchomości, nie tylko mieszkań. Warunkiem koniecznym jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Cele mieszkaniowe określają nieruchomość przeznaczoną do tzw. życia, a nie np. na cele inwestycyjne. Nieruchomość przeznaczone na cele mieszkaniowe, która została zakupiona za pomocą kredytu hipotecznego to: mieszkanie własnościowe, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, dom jednorodzinny, grunt pod zabudowę jednorodzinną. Co istotne, z wakacji kredytowych będą mogły skorzystać również osoby, które zaciągnęły kredyt hipoteczny. Czyli zabezpieczony hipoteką, także na budowę domu, przebudowę, lub remont.
Wakacje kredytowe – dla kogo – zasady i formalności
Skorzystanie z programu będzie umożliwiało odroczenie płatności, łącznie 8 rat kredytu hipotecznego. Przy czym 4 z nich będą mogły zostać wykorzystane w 2022 roku. Pozostałe 4 w kolejnym, 2023 roku. Projektodawca przewidział możliwość przełożenia płatności 2 rat w III kwartale br. i 2 wybranych rat w IV kw. br. Natomiast w przyszłym roku kredytobiorca będzie mógł zawiesić płatność rat raz na kwartał.
Chcąc skorzystać z wakacji, kredytobiorca musi udać się do banku i złożyć wniosek o uruchomienie wakacji kredytowych. Ewentualnie zrobić to za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Równocześnie będzie zobowiązany do złożenia oświadczenia o tym, że jego kredyt został przeznaczony na cele mieszkaniowe. W projektowanych przepisach przewidziano odpowiedzialność karną za składanie we wniosku fałszywych oświadczeń. W ramach wakacji kredytowych kredytobiorca nie będzie zobowiązany do dokonywania płatności wynikających z umowy, z wyjątkiem opłat z tytułu ubezpieczeń. One będą podlegały obowiązkowi płatności także w trakcie trwania wakacji kredytowych.
Okres zawieszenia wykonywania umowy nie jest traktowany jako okres kredytowania. Dlatego okres kredytowania oraz wszystkie terminy przewidziane w umowie kredytu, ulegają stosownemu przedłużeniu o okres, na który nastąpiło zawieszenie wykonywania umowy. Bank nie będzie naliczał w tym czasie dodatkowych odsetek. Wnioskodawca w ciągu 21 dni powinien otrzymać od banku potwierdzenie przyjęcia wniosku przez bank.
Polecam materiał wideo: Pomoc w spłacie kredytów. Będą wakacje kredytowe
Może cię również zainteresować: Wzrost płacy minimalnej 2023
Historia Bitcoina i jego ewolucja jako cyfrowego złota