Wakacje kredytowe – dla kogo

463

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Wakacje kredytowe - dla kogo. Na zdjęciu premier Morawiecki w trakcie wystąpienia prezentuje projekt wakacji kredytowych dla osób mających problemy ze spłatą swojego kredytu hipotecznego. Scena, na niej za mównicą premier, niebieskie tło sceny jest ekranem na, którym odbywa się projekcja zasad wakacji kredytowych. Po lewej stronie sceny flagi Polski i Unii Europejskiej.
Premier Morawiecki w trakcie swojego wystąpienia, przedstawił projekt pomocy dla kredytobiorców.

Poprzednie wakacje kredytowe pomogły przetrwać wielu kredytobiorcom, którzy z powodu lockdownów w czasie pandemii utracili swoje źródła dochodów. Obecnie z powodu rosnących od października 2021 roku stóp procentowych, w roku 2022 zaczęła rosnąć liczba obywateli mających problemy z regulowaniem coraz wyższych rat kredytów hipotecznych. Rząd postanowił mianowicie pomóc kredytobiorcom znajdującym się w trudnej sytuacji. W kwietniu 2022 roku premier Morawiecki ogłosił pakiet rozwiązań dla osób spłacających kredyty hipoteczne, którego głównym filarem mają być ustawowe wakacje kredytowe. Tak więc ruszają wakacje kredytowe – dla kogo i na jakich zasadach?

Wakacje kredytowe – dla kogo – kilka definicji

We wtorek 17 maja 2022 roku Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Wynika z niego, że zawieszenie spłaty rat kredytu hipotecznego w ramach ustawowych wakacji kredytowych będą mogły skorzystać jedynie osoby, które zakupiły nieruchomość na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. W ten sposób wakacje kredytowe stały się niedostępne dla przedsiębiorców i osób prowadzących gospodarstwo rolne. Z wakacji kredytowych nie będą mogli skorzystać frankowicze, a jedynie kredytobiorcy posiadający zadłużenie w polskim złotym.

Wakacje kredytowe - dla kogo. Na zdjęciu przestronna kuchnia. Na pierwszym planie zmartwione młode małżeństwo, pochyla się nad plikiem dokumentów. Na stole uruchomiony laptop, bankowy kalkulator, dzbanek z resztą kawy oraz kubek.
Wakacje kredytowe są dostępne jedynie dla kredytobiorców posiadających zadłużenie w polskim złotym.

W rządowym programie ujęto kredyty mieszkaniowe przeznaczone na zakup nieruchomości, nie tylko mieszkań. Warunkiem koniecznym jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Cele mieszkaniowe określają nieruchomość przeznaczoną do tzw. życia, a nie np. na cele inwestycyjne. Nieruchomość przeznaczone na cele mieszkaniowe, która została zakupiona za pomocą kredytu hipotecznego to: mieszkanie własnościowe, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, dom jednorodzinny, grunt pod zabudowę jednorodzinną. Co istotne, z wakacji kredytowych będą mogły skorzystać również osoby, które zaciągnęły kredyt hipoteczny. Czyli zabezpieczony hipoteką, także na budowę domu, przebudowę, lub remont.

Wakacje kredytowe – dla kogo – zasady i formalności

Skorzystanie z programu będzie umożliwiało odroczenie płatności, łącznie 8 rat kredytu hipotecznego. Przy czym 4 z nich będą mogły zostać wykorzystane w 2022 roku. Pozostałe 4 w kolejnym, 2023 roku. Projektodawca przewidział możliwość przełożenia płatności 2 rat w III kwartale br. i 2 wybranych rat w IV kw. br. Natomiast w przyszłym roku kredytobiorca będzie mógł zawiesić płatność rat raz na kwartał.

Chcąc skorzystać z wakacji, kredytobiorca musi udać się do banku i złożyć wniosek o uruchomienie wakacji kredytowych. Ewentualnie zrobić to za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Równocześnie będzie zobowiązany do złożenia oświadczenia o tym, że jego kredyt został przeznaczony na cele mieszkaniowe. W projektowanych przepisach przewidziano odpowiedzialność karną za składanie we wniosku fałszywych oświadczeń. W ramach wakacji kredytowych kredytobiorca nie będzie zobowiązany do dokonywania płatności wynikających z umowy, z wyjątkiem opłat z tytułu ubezpieczeń. One będą podlegały obowiązkowi płatności także w trakcie trwania wakacji kredytowych.

Wakacje kredytowe - dla kogo. Na fotografii budowa domu jednorodzinnego. Ponieważ inwestor wybrał konstrukcję szkieletową, drewnianą na gołej ziemi widać wylaną, żelbetową płytę fundamentową, a na niej gęsty szkielet parterowego budynku z mieszkalnym poddaszem.
Wakacje kredytowe dotyczą kredytów na :mieszkanie własnościowe, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, dom jednorodzinny, grunt pod zabudowę jednorodzinną.

Okres zawieszenia wykonywania umowy nie jest traktowany jako okres kredytowania. Dlatego okres kredytowania oraz wszystkie terminy przewidziane w umowie kredytu, ulegają stosownemu przedłużeniu o okres, na który nastąpiło zawieszenie wykonywania umowy. Bank nie będzie naliczał w tym czasie dodatkowych odsetek. Wnioskodawca w ciągu 21 dni powinien otrzymać od banku potwierdzenie przyjęcia wniosku przez bank.

Polecam materiał wideo: Pomoc w spłacie kredytów. Będą wakacje kredytowe

Może cię również zainteresować: Wzrost płacy minimalnej 2023

Historia Bitcoina i jego ewolucja jako cyfrowego złota

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia