ABC studentów pierwszego roku, to artykuł, który piszę dla wszystkich osób rozpoczynających w tym roku studia. Wakacje dobiegają końca, a każdy kto w październiku po raz pierwszy pojawi się na uczelni początkowo będzie czuł się zagubiony. Nowe miejsce, nowi ludzie i nowe sytuacje sprawiają, że czujmy strach przed nieznanym. Dlatego postaram się ułatwić Ci adaptację w nowym miejscu.
ABC studentów pierwszego roku – mieszkanie
Zacznijmy może od początku, czyli od mieszkania. Wybór miejsca, w którym będziemy mieszkać w czasie studiów jest przecież bardzo istoty. I tu opcji mamy kilka. Możemy wynająć mieszkanie sami lub ze współlokatorem. Jeśli decydujmy się na drugą opcję, warto skorzystać z różnych stronek studenckich, gdzie znajdziemy oferty wspólnego wynajmu. Przykładowe stronki, na których znajdziesz takie ogłoszenia, to :https://www.olx.pl/ https://www.otodom.pl/
Dodajmy, że opcja ta jest zdecydowanie korzystniejsza dla naszego portfela, gdyż wynajem pokoju wychodzi taniej niż kawalerki. Jeżeli wynajmujemy mieszkanie sami, to lepiej bezpośrednio od właściciela niż przez pośrednika, gdyż dochodzi dodatkowa prowizja. Warto też podpisywać umowę na dłuższy okres, wówczas mamy pewność stałej stawki wynajmu przez okres trwania umowy. Ważna też jest lokalizacja naszego mieszkania, aby znajdowało się niedaleko uczelni lub były dobre dojazdy. Najtańszym rozwiązaniem będzie zamieszkanie w akademiku. Wiąże się to jednak z niekomfortowymi warunkami do nauki i koniecznością dzielenia pokoju z innymi.
ABC studentów pierwszego roku – jak się przygotować do semestru
Przygotowania możemy rozpocząć kupując notatki od starszych roczników, mogą one nam się później przydać. Znajdziemy tam między innymi wiele pytań, które pojawiały się w poprzednich latach na egzaminach. Dzięki temu będziemy wiedzieli na co zwracać szczególną uwagę podczas nauki. Kolejną istotną rzeczą jest zapoznanie się ze stroną internetową uczelni. Każde zajęcia są organizowane przez inny zakład i aby uzyskać informację na ich temat musimy wejść w odpowiednią zakładkę. Bardzo praktycznym pomysłem jest, aby samemu rozpisać sobie swój plan zajęć, ponieważ ten wstawiany przez uczelnię jest dla wszystkich roczników, co może sprawić, że się pogubimy. Gdy dowiemy się już w jakiej grupie jesteśmy, będziemy mogli ułożyć plan tylko pod siebie. Istnieje wiele organizacji studenckich, dołączając do jednej z nich dajemy sobie szanse na poszerzenie naszej wiedzy na określony temat. Jak również możemy poznać nowych, ciekawych ludzi.
Zazwyczaj gmach budynku, w którym mieści się uczelnia jest ogromny, warto więc wcześniej choć trochę zorientować się gdzie i co się znajduje. Spowoduje to, że nie będziemy każdego dnia błądzić. Zaopatrzmy się też w grube zeszyty lub notesy w celu robienia notatek z wykładów, lub sprawozdań z ćwiczeń.
ABC studentów pierwszego roku – słownik pojęć przydatny na studiach
Aby sprawnie poruszać się w całym roku akademickim, warto zapoznać się z pojęciami, które funkcjonują na uczelni. Przedstawię te najważniejsze i krótko je wyjaśnię:
- *wejściówka / wejście – jest odpowiednikiem szkolnej kartkówki, pisanej na początku lub na końcu zajęć. Sprawdzana jest wówczas wiedza z danego tematu.
- * kolos / kolokwium – to coś w stylu sprawdzianu z większej partii materiału. Aby go zdać w większości uczelni, wymagany jest wynik 60 %
- *kombajn / kolokwium poprawkowe – piszemy go wówczas gdy nie udało nam się zdobyć wystarczającej liczby punktów podczas kolokwiów. Jego zaliczenie jest warunkiem dopuszczenia do egzaminów
- *sesja – dzieli się na zimową i letnią. Są to egzaminy końcowe z przedmiotów.
- *kampania wrześniowa – to egzamin ostatniej szansy, przeprowadzany we wrześniu, dla osób, którym nie udało się zdać egzaminów w pierwszych terminach
- *warunek – jeśli nie uda się zdać egzaminów, nawet w terminie poprawkowym, można zapłacić za możliwość powtórzenia przedmiotu. Wówczas student przechodzi na następny rok, ale musi nadal dodatkowo chodzić na zajęcia z tego przedmiotu z młodszym rocznikiem. Musi też ponownie napisać egzamin podczas sesji.
- *starosta – student zajmujący się organizacją i kontaktami z wykładowcami prowadzącymi zajęcia.
ABC studentów pierwszego roku – na koniec kilka ważnych informacji
Zacznijmy może od tego w jaki sposób zwracać się do wykładowców. Nie mówimy Pan/Pani tylko tytułujmy ich w zależności od stopnia naukowego: Panie Profesorze, Doktorze czy Magistrze. Pisząc maila do wyżej wymienionych, nie zaczynajmy od słowa: „Witam”, poprawnie będzie napisać „Dzień dobry”. Używajmy zwrotów grzecznościowych zachowując zasady poprawnej pisowni. Bardzo przydatna jest legitymacja studencka, która upoważnia nas do wielu zniżek, takich jak: tańszy przejazd środkami komunikacji miejskiej lub pociągami, wejście do klubów, kin, teatrów itp. W wielu knajpkach i jadłodajniach dzięki legitymacji możemy taniej zjeść posiłek czy wypić kawę. Możemy ją odebrać w dziekanacie lub przez starostę roku. Pamiętajmy tylko, aby podbijać ją co pół roku.
Gdy już sprawy organizacyjne mamy załatwione, wybierzmy się na wykłady, ćwiczenia i seminaria. Wykłady, to nic innego jak słuchanie tego, co ma nam do przekazania wykładowca. Z tego materiału będziemy później rozliczani na kolokwiach, egzaminach. Ćwiczenia natomiast, to wykorzystywanie zagadnień w praktyce. Seminaria są rodzajem wykładu, na których możemy spodziewać się pytań ze strony prowadzących.
Mam nadzieję, że mój artykuł choć trochę ułatwi ci przygotowanie do nadchodzącego semestru. I przekonasz sią, że nie taki diabeł straszny, jak go malują….Wszystkim studentom, nie tylko pierwszego roku. Życzę POWODZENIA !!!!
Zobacz również, jakie są udogodnienia dla niepełnosprawnych studentów.
Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż !
przeczytaj także :Szybkie i tanie lunchboxy