Wydłużenie czasu jazdy kierowcy: Zasady, warunki i odstępstwa zgodnie z Pakietem Mobilności

Wydłużenie czasu jazdy kierowcy jest możliwe jeśli nie ma wpływu na bezpieczeństwo

642

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Wydłużenie czasu jazdy kierowcy
Wydłużenie czasu jazdy kierowcy

Rozwój pakietu mobilności przyniósł znaczące zmiany dotyczące czasu pracy kierowców działających na terenie Unii Europejskiej. Przepisy dotyczące czasu jazdy zostały poddane rewizji, dotycząc zarówno przewozów busem, jak i transportu ciężkiego. W rezultacie, wiele osób zastanawia się, jak skutecznie wykorzystać czas spędzany za kierownicą, zgodnie z nowymi przepisami. Poradnik nasz przedstawia informacje na temat możliwości wydłużenia czasu jazdy kierowcy oraz zasad, na jakich można stosować odstępstwa od obowiązujących przepisów. W jakich sytuacjach można skorzystać z dodatkowego czasu? Jakie są warunki, które należy spełnić? Zachęcamy do lektury, aby uzyskać odpowiedzi na te pytania. Nasz poradnik – Wydłużenie czasu jazdy kierowcy.

Wydłużenie czasu pracy kierowcy- zasady

Pakiet mobilności wprowadził możliwość wydłużenia czasu pracy kierowcy zgodnie z artykułem 12 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 561/2006. Zmiany wprowadzone w ramach tego pakietu umożliwiają, w określonych sytuacjach, wydłużenie codziennego lub tygodniowego czasu jazdy o 1 lub 2 godziny.

W przypadku wydłużenia czasu jazdy o 1 godzinę, artykuł 12 Rozporządzenia przedstawia określone warunki. Zgodnie z tym artykułem:

„Pod warunkiem, że nie stwarza to zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. W wyjątkowych okolicznościach kierowca może odstąpić od przepisów dotyczących codziennego i tygodniowego czasu prowadzenia pojazdu, przekraczając je maksymalnie o jedną godzinę, aby dotrzeć do centrum operacyjnego pracodawcy lub powrócić do swojego miejsca zamieszkania w celu skorzystania z tygodniowego okresu odpoczynku”.

Ważne jest podkreślenie, że wydłużenie czasu jazdy nie jest standardową praktyką. Może mieć ono miejsce tylko w przypadku wystąpienia wyjątkowych okoliczności. Kierowca nie może przekroczyć limitu 4,5 godziny ciągłej jazdy, a po powrocie do bazy lub miejsca zamieszkania musi zapewnić sobie odpoczynek trwający co najmniej 24 godziny.

Wydłużenie czasu jazdy o 2 godziny- warunki

Jeśli chodzi o wydłużenie czasu jazdy o 2 godziny, również w rozporządzeniu określono podobne warunki. Kierowca musi spełnić dodatkowe wymogi, a mianowicie:

  • Odbyć 30-minutową przerwę bezpośrednio przed wydłużeniem czasu jazdy – przed przekroczeniem limitu codziennego czasu prowadzenia pojazdu o 2 godziny, kierowca musi zapewnić sobie 30-minutową przerwę.
  • Wykorzystać regularny tygodniowy (45-godzinny) odpoczynek w swoim miejscu zamieszkania lub w firmowym centrum operacyjnym – po wydłużeniu czasu jazdy o 2 godziny, kierowca powinien skorzystać z planowego tygodniowego okresu odpoczynku, który wynosi 45 godzin. Ten odpoczynek powinien być odbyty w miejscu zamieszkania kierowcy lub w centrum operacyjnym jego pracodawcy.

Przestrzeganie tych warunków jest istotne, aby zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego i odpowiednią regenerację kierowcy po wydłużonym czasie jazdy.

Odstępstwa od czasu jazdy kierowcy: Wyjątkowe sytuacje, limity i bezpieczeństwo drogowe

Istnieją określone sytuacje, w których dopuszczalne jest przekroczenie czasu jazdy kierowcy podczas powrotu do bazy lub miejsca zamieszkania. Oto najważniejsze zasady dotyczące tych odstępstw:

Wyjątkowe okoliczności: 

1. Przekroczenie czasu jazdy jest dozwolone tylko w przypadku wystąpienia wyjątkowych sytuacji. Sytuacji takich jak niesprzyjające warunki pogodowe, zatory komunikacyjne lub opóźnienia w punktach załadunku i rozładunku. Ważne jest, aby były to czynniki, które nie mogły być łatwo przewidziane na etapie planowania transportu.

2. Przekroczenie tygodniowego czasu prowadzenia pojazdu: W przypadku odstępstwa, kierowca może przekroczyć limit tygodniowego czasu prowadzenia pojazdu, który wynosi 56 godzin. Oznacza to, że w wyjątkowych okolicznościach może być zwiększony czas jazdy w ciągu jednego tygodnia.

3.Ograniczenia dwutygodniowego czasu prowadzenia pojazdu: Przekroczenie dwutygodniowego limitu czasu prowadzenia pojazdu, który wynosi 90 godzin, nie jest dozwolone. Jest to ważne ograniczenie, które ma na celu zapewnienie odpowiedniego odpoczynku kierowcy i zapobieżenie przemęczeniu.

Przestrzeganie tych zasad jest istotne dla zachowania bezpieczeństwa na drogach. Zapewnienia, że wydłużenie czasu jazdy jest stosowane tylko w sytuacjach wyjątkowych i uzasadnionych. Co nie zmienia faktu że odpoczynek w trasie jest koniecznością.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę: https://inelo.pl/wydluzenie-czasu-pracy-kierowcy/. i więcej z nowego Pakietu Mobilności UE

poznaj następcę Renault Kadjar – oto Austral

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia