Drukowanie w 3D – żywność z drukarki

Drukowanie żywności w technologii 3D dziś steki, kotlety, i inne a dawniej wyroby czekoladopodobne. Tradycyjnie Polak wyprzedza epokę

242

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Drukowanie w 3D - żywność z drukarki mięso 3D
Drukowanie w 3D - żywność z drukarki mięso 3D

Drukowanie żywności w technologii 3D to proces wytwarzania produktów spożywczych za pomocą różnych technik addytywnych. Najczęściej do przechowywania materiału drukującego używa się strzykawek z żywnością, która jest następnie nakładana warstwa po warstwie przez dyszę z żywnością. Drukowanie żywności w technologii 3D umożliwia dostosowywanie kształtu, koloru, tekstury, smaku lub wartości odżywczej żywności, co czyni ją bardzo przydatną w różnych dziedzinach. Drukowanie żywności w technologii 3D można wykorzystać w przyszłości do takich celów jak eksploracja kosmosu czy opieka zdrowotna. Starsze pokolenie w naszym kraju pamięta czasy kiedy w sklepach można było kupić chociażby wyroby czekoladopodobne. Czyżbyśmy wyprzedzili obecne czasy o 50 lat?

Teraz Drukowanie w 3D - a dawniej Wyrób czekoladopodobny z czasów PRL
Teraz Drukowanie w 3D – a dawniej Wyrób czekoladopodobny z czasów PRL

Drukowanie w 3D – Niektóre przykłady drukowanej żywności:

Czekolada: Jest to jeden z pierwszych produktów spożywczych, które były drukowane w 3D, ponieważ czekolada ma odpowiednią lepkość i twardnieje po schłodzeniu. Istnieją komercyjnie dostępne drukarki 3D do czekolady, które pozwalają na tworzenie różnych kształtów, rozmiarów i geometrii za pomocą mlecznej, ciemnej lub białej czekolady.

Pizza: Firma Beehex opracowała pierwszą wykonalną technologię drukowania pizzy w 3D, która obejmuje nakładanie ciasta, sosu i sera kolejno za pomocą drukarki, a następnie tradycyjne pieczenie. Firma ta otrzymała finansowanie od NASA, aby stworzyć alternatywę dla konwencjonalnej żywności dla astronautów.

Sushi: Restauracja Sushi Singularity oferuje drukowane w 3D sushi spersonalizowane dla każdego klienta na podstawie wcześniej dostarczonych próbek biologicznych. Za pomocą własnej drukarki żywnościowej, zaczynają od prostych struktur pikselowych, które stopniowo zwiększają precyzję, aż uzyskają dopasowany do gustu posiłek drukowany w 3D.

Fabryki żywności i drukowanie w 3D

Poniżej kilka przykładów na temat żywności drukowanej w 3D, które są równie ciekawe chociaż nie koniecznie przekonujące dla amatorów tradycyjnego kotleta:

Fabryka w Holandii drukuje w technologii 3D, 500 ton steków miesięcznie: Firma Meatable, specjalizująca się w produkcji mięsa z komórek macierzystych, ogłosiła, że planuje otworzyć fabrykę w Holandii, która będzie w stanie wyprodukować 500 ton steków z hodowanego mięsa rocznie. Firma ta wykorzystuje technologię druku 3D, aby nadać mięsu odpowiedni kształt i teksturę, a także zapewnić mu niezbędne składniki odżywcze. Przedstawiciele firmy twierdzą, że taki proces jest bardziej etyczny, ekologiczny i ekonomiczny niż tradycyjna hodowla zwierząt.

Drukowanie w 3D –  filety dla niemieckich restauracji:

Redefine Meat tworząca roślinne alternatywy dla mięsa za pomocą druku 3D, ogłosiła, że nawiązanie współpracę z niemieckim dystrybutorem mięsa, aby dostarczać swoje produkty do ponad 100 restauracji w Niemczech. Firma ta używa drukarki 3D, która może naśladować strukturę, smak i aromat mięsa, używając roślinnych składników, takich jak soja, groch, buraki i kokos. Produkty firmy mają być zdrowsze, smaczniejsze i bardziej zrównoważone niż zwierzęce mięso. Czy na pewno? Według raportu firmy Redefine Meat, około 110 niemieckich restauracji zamówiło już jej roślinne mięso drukowane w 3D, które ma być dostępne w menu od marca 2024 roku. Firma ta przeprowadziła również testy smakowe wśród niemieckich konsumentów, którzy ocenili jej produkty jako bardzo podobne do prawdziwego mięsa pod względem wyglądu, tekstury i smaku. Firma ta ma nadzieję, że jej technologia druku 3D mięsa przyczyni się do zmniejszenia zużycia zwierzęcego mięsa i poprawy dobrostanu zwierząt.

Przeczytaj również Czekolada i jej zdrowotne właściwości

Przeczytaj również Na L4 dostaniemy 100 procent pensji

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Radio to także Wy! 

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia