Fiat 126p koniec produkcji

1187

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Fiat 126p koniec produkcji tu przed bramą FSM
Fiat 126p koniec produkcji tu przed bramą FSM

Niemalże od samego początku fiacik był modernizowany, choć nie zawsze istniały takie możliwości. Z każdym rokiem nieuchronnie zbliżała się chwila zakończenia produkcji, którą kolejno przekładano, tak jak w przypadku większego brata FSO 125p…

Fiat 126p koniec produkcji

Załamanie sprzedaży maluszka przyszło w 1999 roku kiedy to z salonów wyjechało nieco ponad 30 tysięcy aut. Zapadła też wtedy ostateczna decyzja FIAT 126p przechodzi do historii w 2000 r.
Znając ostateczny termin pożegnania z fiacikiem Tygodnik Motor ogłosił konkurs na nazwę ostatniej serii aut. Sam zaproponował Happy End  czyli szczęśliwy koniec. Czytelnicy nadsyłali różne propozycje takie jak: Finito, Finale, Bye-Bye, Ciao, Basta.
FIAT wybrał nazwę Happy End . Powstała wtedy ostatnia seria 1000 aut z tą nazwą. Czerwone i żółte Happy End’y nie różniły się niczym od wersji poprzedniej, oprócz wspomnianej nazwy i kolejnego numeru serii na klapie silnika.

Fiat 126p koniec produkcji - tu w wersji początkowej
Fiat 126p koniec produkcji – tu w wersji początkowej

Dokładnie 22 września 2000 roku zjechał z taśmy produkcyjnej w Bielsku-Białym ostatni, w kolorze żółtym FIAT 126 Happy End. Auto zostało przekazane do Muzeum FIATa w Turynie, kolejne trzy pojechały do Muzeum Techniki w Warszawie, Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie oraz Fabrycznego Muzeum w Tychach. Maluch przez ten czas zmotoryzował skutecznie polskie społeczeństwo, pomimo swoich niewielkich gabarytów był autem rodzinnym. Był też bardzo często ekspresem dalekodystansowym do którego doczepiano przyczepkę by udać się do np. Turcji.
Po 27 latach produkcji wyprodukowano 3 318 674 aut w Polsce w zakładach w Tychach i Bielsko-Białej. Natomiast
1 352 912 we Włoszech. Na pochwałę na pewno zasłużyło szefostwo FIATa i Fiat Auto Poland, dlatego że Maluch odszedł do historii godnie i z honorami, tak jak na to zasłużył i nie podzielił losów Poloneza, który zakończył swój żywot po cichu i bardzo nie spodziewanie za sprawą koreańskiego Daewoo…

Fiat 126p - to też wersja początkowa ale w kolorze groszkowym
Fiat 126p – to też wersja początkowa ale w kolorze groszkowym

Fiat 126p koniec historii

Na ulicach już teraz rzadko można spotkać malucha, dlatego też w tym celu różne środowiska organizują zloty by móc podziwiać rzadkie, zwykłe jak i te poprzerabiane maluchy. Jeśli posiadasz samochód Fiat 126p i masz do niego sentyment zrób zdjęcia i opisz go, wyślij mail do nas: kontakt@bezpiecznapodroz.org zrobimy reportaż i umieścimy go tutaj. Chcemy by ta historia żyła jak najdłużej, maluch ma ogromny wkład w polską motoryzację. Cieszą nas informacje o tym że młodzi ludzie coraz częściej sięgają po Fiata 126p by go odrestaurować bo jest to kultowy model. Jego czarowi uległ też Tom Hanks i stał się posiadaczem malucha, koniecznie zapoznaj się z tą historią.

Fiat 126p koniec produkcji, tu jeden z ostatnich egzemplarzy.
Fiat 126p koniec produkcji, tu jeden z ostatnich egzemplarzy.

Poczytaj również o: JELCZ 315 Z JZS HISTORIA

przeczytaj też o wpływie zaworu EGR na zużycie paliwa.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia