Częsta jazda na rezerwie – konsekwencje mogą być poważne

0
377
częsta jazda na rezerwie

Częsta jazda na rezerwie – konsekwencje mogą być poważne

Świadomość społeczeństwa odnośnie częstej jazdy samochodem na rezerwie paliwa jest coraz większa. Pomimo tego wielu kierowców w dalszym ciągu dopuszcza do sytuacji w której bardzo często jeździ na bardzo niskim poziomie paliwa w baku. Niestety konsekwencje takiego postępowania mogą być bardzo poważne. Negatywnych następstw takiego postępowania jest bardzo dużo, a zatrzymanie silnika bądź uszkodzenie pompy paliwa to jedne z najłagodniejszych konsekwencji. Częsta jazda na rezerwie szkodzi każdemu pojazdowi. Nie ma tutaj znaczenia fakt czy poruszamy się starym, zdezelowanym autem czy też nowym autem, które niedawno opuściło salon sprzedaży. Konsekwencje w obu przypadkach mogą być poważne.

Częsta jazda na rezerwie – uważaj na korozję

częsta jazda na rezerwie
Częsta jazda na rezerwie może nieść za sobą poważne konsekwencje

Im częściej jeździmy z niskim poziomem paliwa w baku, tym więcej powietrza się w nim znajduje. Niestety w raz ze spadkiem temperatur powietrze te skrapla się i w tej postaci spływa do paliwa. Ciecz, która dostanie się do paliwa może spowodować skuteczne unieruchomienie auta. Dzieje się tak kiedy woda powstałą w wyniku skraplania zamarznie na przykład w przewodach paliwowych. Ponadto dodatkowa wilgoć w baku powoduje także jego korozję od wewnątrz. Niestety powstałe w ten sposób drobiny rdzy również mogą się przedostać do paliwa i spowodować uszkodzenie układu paliwowego.

Częsta jazda na rezerwie – dodatkowe zanieczyszczenia

Jazda z bardzo niskim poziomem paliwa sprawia, że ssak zasysający te paliwo jest zmuszony pobierać paliwo z najniższych części baku. Niestety bardzo często znajdują się tam zanieczyszczenia, które zassane z paliwem trafiają do układu paliwowego. W takiej sytuacji dobrze spisuje się filtr paliwa, jednak niektóre cząsteczki zanieczyszczeń mogą przedostać się do układu wtryskowego. Jest to szczególnie ryzykowne w przypadku nowoczesnych i bardzo precyzyjnych kładów wtryskowych. Nawet minimalna ilość zanieczyszczeń w paliwie może spowodować trwałe uszkodzenie wtryskiwaczy, a co za tym idzie dość kosztowną naprawę. Zanieczyszczenia działają także bardzo negatywnie na samą pompę paliwa. Niestety jej awaria skutkuje unieruchomieniem auta.

Zobacz również: Silnik w dobrej kondycji – jak o niego zadbać?