Hejt w sieci – jak się bronić?

398

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Hejt w sieci – jak się przed nim bronić?
Skutki internetowego hejtu mogą być tragiczne szczególnie u dzieci i nastolatków.

Nie od dziś wiemy, jak tragiczne mogą być sutki internetowego hejtu. Aktualnie mowa nienawiści w wirtualnej przestrzeni może spotkać każdego z nas. Hejt w sieci – jak się przed nim bronić? 

Hejt w sieci – jak się przed nim bronić – po pierwsze szerzenie świadomości 

Świadomość dotycząca niebezpieczeństwa hejtu powinna przechodzić z pokolenia na pokolenie. W związku z tym bardzo ważne jest, by różnego rodzaje kampanie edukacyjne docierały przede wszystkim do młodzieży w wieku szkolnym. „Jeżeli my nie wyedukujemy młodzieży, że hejt nie jest niczym dobrym, to nic dobrego z tego nie będzie” – przekonuje Iryna Miłkowska z grupy VIPoL. Jak wyżej wspomnieliśmy, hejt może spotkać każdego z nas. Jednym z często atakowanych obszarów są m.in. firmy oferujące różnego typu usługi. Hejterzy szerząc nieprawidłowe informacje, chcą w ten sposób zepsuć markom opinie. Warto też powiedzieć sobie czym tak naprawdę jest hejt. Jest to nic innego jak niekonstruktywna i subiektywna opinia, której celem jest przede wszystkim obrażenie wybranego adresata. Dlatego wspomniane komentarze są oczywiście nieprawdziwe. W biznesie najczęściej przybiera formę tzw. fake newsów, czyli nieprawdziwych informacji, które mają odstraszyć potencjalnego konsumenta. 

Fake newsy, czyli nieprawdziwe informacje to bardzo częste działanie wśród konkurencyjnych firm.

Świadomość społeczna 

Iryna Miłkowska zaznacza, że w przypadku środowiska biznesowego mamy dwie grupy hejterów. Pierwszą stanowią niezadowoleni konsumenci. Ich złośliwe komentarze najczęściej szybko odchodzą w zapomnienie. Dużo większym problemem jest tzw. zorganizowany, czarny PR – ten najczęściej tworzony jest przed firmy konkurencyjne. Nasza ekspertka dostrzega jednak zasadniczy powód trudnej walki z hejtem. Mianowicie społeczeństwo, które w żaden sposób nie weryfikuje przeczytanych informacji. Kolejna kwestia to przygotowanie się na tego typu sytuacje. Pytanie, czy, np. kasowanie nieprzychylnych wiadomości jest dobrym rozwiązaniem? Tak, ale pod warunkiem, że faktycznie jest to komentarz, który w jakikolwiek sposób nawiązuje do mowy nienawiści. Niekiedy bowiem może spotkać nas zwyczajnie konstruktywna krytyka. Wówczas usuwanie takich opinii również może spowodować, że staniemy się mało wiarygodni. Tym bardziej że, chociażby za pomocą zrzutów ekranów druga strona jest w stanie udowodnić nam swoją rację. Dlatego w takiej sytuacji najlepiej jest zwyczajnie przeprosić. 

Bardzo ważne jest, by umieć rozróżniać hejt od konstruktywnej opinii – niestety nie każdy to potrafi.

Hejt w sieci – jak się przed nim bronić – młodzież na celowniku 

Dzieci w wieku szkolnym i nastoletnia młodzież należą do grup, które są prawdopodobnie najbardziej narażone na działanie hejtu. Dlaczego? Pamiętajmy, że młody człowiek w okresie dorastania jest przede wszystkim niezwykle podatny na opinię społeczną. Dla przykładowego nastolatka zdanie grupy rówieśniczej ma większe znaczenie od opinii najbliższych. Dziś prawie 100% młodzieży większość czasu spędza w sieci. O konsekwencjach tego zjawiska pisaliśmy m.in. tutaj. Co więcej, złośliwy komentarz w wirtualnej przestrzeni rani dużo bardziej niż ten w realnym świecie. W tym wypadku kluczową rolę odgrywają dorośli. Dziecku należy wytłumaczyć, że komentarz pod jego adresem to zwykłe kłamstwo. Ponadto osoba, która go skierowała chciała jedynie zranić. Trzeba także bacznie zwracać uwagę na to, jak najmłodsi spędzają czas w sieci. Jak wyżej wspomnieliśmy, należy też nauczyć odróżnić hejt od konstruktywnej krytyki. Ten problem z kolei bardzo często spotykany jest wśród popularnych celebrytów. 

https://www.youtube.com/watch?v=duRmBjW3NhU

Bronić się przed hejtem, ale nie nadużywać tego pojęcia

Znani influencerzy jak wiemy chętnie wyrażają swoje poglądy w mediach społecznościowych. Internauci, którzy zwyczajnie nie zgadzają się z ich opiniami często nieuczciwie posądzani są o hejtowanie. Musimy zdać sobie sprawę, że nie każdy nas post będzie spotykał się z aprobatą. Grunt, by nasza odpowiedź przybrała formę konstruktywnego dialogu, a nie społecznej przepychanki. Co jednak zrobić z hejtem, który przekracza granice? Po pierwsze musimy pamiętać o tym, że hejterami w większości przypadków są osoby, które same doświadczyły krzywdy. Niezadowolonym z własnego życia dużo łatwiej przelewają frustracje na innych. Z drugiej strony hejt może mieć tragiczne skutki, prowadzące nawet do prób samobójczych. Dlatego, jeżeli sami nie potrafimy sobie z nim poradzić, szukajmy pomocy u specjalisty. Musimy też pamiętać, że żyjemy w trudnych czasach. COVID-19, wojna na Ukrainie, inflacja, to zjawiska, które przy całej swojej tragedii oddziałują na nasze emocje. 

Musimy pamiętać, że długotrwały hejt może powodować społeczną izolację.

Społeczna świadomość 

Trzeba przyznać, że społeczeństwo jest coraz bardziej świadome wynikających z hejtu zagrożeń i chce z nimi walczyć. Jeszcze do niedawna osoba po drugiej stronie monitora czuła się niemal bezkarna. Dziś jednak hejterzy za swoje czyny mogą nawet stanąć przed sądem. Ponadto pojawia się coraz więcej kampanii szerzących świadomość nie tylko na temat hejtu, ale i szkodliwych treści w sieci. Tego typu rozmowy są bardzo ważne zwłaszcza w przypadku dzieci i młodzieży, a także ich rodziców. W tym kontekście walczymy nie tylko ze złośliwymi komentarzami, ale i wszelkiego rodzaju przejawami dyskryminacji. Hejt w sieci – jak się przed nim bronić? Tu kluczowe jest wdrożenie w nasze życie trzech pojęć – świadomości, edukacji i ostrożności.

Dowiedz się też, czym jest fake news.

Przeczytaj także: Małe dziecko w świecie technologii

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia