Jak operacje plastyczne wpływają na ciało?

281

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jak operacje plastyczne wpływają na ciało?
Po operacji plastycznej może dojść do kilku groźnych powikłań. W związku z tym osoby decydujące się na zabieg powinny dokładnie skonsultować sie z lekarzem.

W Hollywood otwarcie mówi się o tym, że gabinety medycyny estetycznej odwiedza się tak często, jak dentystę. Także i w Polsce coraz więcej sław otwarcie mówi o poprawianiu swojej urody. Tymczasem, jak operacje plastyczne wpływają na ciało? 

Jak operacje plastyczne wpływają na ciało – samoakceptacja 

Jak wiemy, decyzje o operacji plastycznej podejmujemy wówczas, gdy chcemy zatuszować niedoskonałości wyglądu naszego ciała. Czy decyzja ta zawsze jest jednak zasadna? Nie da się ukryć, że większość pacjentów gabinetu medycyny estetycznej to osoby z różnymi kompleksami. Niekiedy prowadzą one nawet do depresji. Chirurgiczny skalpel powinien służyć jednak konkretnej poprawie, a nie budowaniu poczucia własnej wartości. Choć operacje plastyczne głównie kojarzą nam się z kobietami, to coraz częściej korzystają z nich także mężczyźni. W tym wypadku zazwyczaj są to panowie po 50. roku życia. Do zabiegów, które najczęściej są wykonywane można zaliczyć m.in. powiększenie biustu, lifting twarzy, czy korekcję nosa. Oczywiście operacje plastyczne mają pozytywne skutki. Jednym z nich jest wspomniana wyżej poprawa konkretnej niedoskonałości, dzięki której czujemy się lepiej we własnym ciele. Niektóre korekty usprawniają także funkcjonowanie pewnych narządów, np. korekta przegrody nosa. 

Korekta nosa i biustu to najczęściej wykonywane zabiegi w gabinecie medycyny estetycznej.

Negatywne skutki 

Czy lekarz może odmówić operacji plastycznej? Tak. Przede wszystkim, gdy uzna, że dana korekta nie jest konieczna. Ponadto mądremu specjaliście zawsze zapali się czerwona lampka, gdy zauważy, że pacjent w pewnym sensie nałogowo zacznie korzystać z jego usług. Tym bardziej że powikłania po operacji plastycznej mogą być bardzo poważne. Po większości zabiegów występują bowiem różnego typu rany i obrzęki. U niektórych pacjentów blizny goją się trudno, co może prowadzić do infekcji. Towarzyszyć mogą również dolegliwości bólowe. Mówiąc o tym, jak operacje plastyczne wpływają na nasze ciało należy podkreślić przede wszystkim skutki psychiczne. I tu głównym problemem staje się uzależnienie od zabiegów chirurgicznych, które jednocześnie wiąże się z niezdrowym podejściem do swojego ciała. Dlatego decyzja o takim zabiegu powinna być przede wszystkim dobrze przemyślana. Tu należy bowiem wziąć pod uwagę ryzyko i zagrożenia. W tym wypadku lekarz musi przeprowadzić dokładny wywiad, by wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. 

Znane przykłady gwiazd 

Jak wyżej wspomnieliśmy, coraz więcej polskich gwiazd przyznaje się do korzystania z chirurgicznego wsparcia. Wielu jednak nadal boi się otwarcie o tym mówić. Zmianę swojej urody tłumaczą więc dietą lub np. skutkami choroby tarczycy. Jedną ze sław, która nie boi się otwarcie mówić o operacjach plastycznych jest Natalia Siwiec. Miss Euro 2012 wprost przyznała, że powiększyła sobie zarówno piersi, jak i usta. A skoro o ustach mowa to te poprawiła również Edyta Górniak. Jak przyznała powodem tej decyzji była smutna twarz, przez którą nie mogła patrzeć na siebie w lustrze. Wymówek nie stosuje również autorka słynnej powieści „365 dni”, Blanka Lipińska. Pisarka w jednym z wywiadów jasno przyznała, że na swój obecny wygląd wydała kilkadziesiąt tysięcy złotych. U chirurga poprawiła m.in. swój biust, czy owal twarzy. A wszystko po to, by wyglądać co najmniej 10 lat młodziej. 

Jedną z gwiazd, która nie boi się otwarcie mówić o operacjach plastycznych jest celebrytka, Natalia Siwiec.

Jak operacje plastyczne wpływają na ciało – przemyślana decyzja 

Nasze sławy również przyznają się do tego, że ich decyzja była podyktowana różnego typu kompleksami. W większości przypadków decyzja o operacji plastycznej podyktowana jest chęcią poprawy jakości życia – zarówno zawodowego, jak i osobistego. Nie da się ukryć, że jesteśmy niezwykle podatni na to, co mówią i myślą o nas inni. Opinia społeczna nie powinna być jednak wyznacznikiem poczucia naszej wartości. Dlatego wielu lekarzy medycyny estetycznej przed przeprowadzeniem zabiegu zaleca konsultacje z psychologiem. Często bowiem przyczyna wcale nie leży po stronie naszego ciała. Tymczasem z tego typu rozwiązań zaczynają korzystać coraz młodsi. Kanony piękna narzucane nam, chociażby w mediach społecznościowych powodują, że coraz bardziej gonimy za nieistniejącym ideałem. I choć niektóre defekty są dla specjalistów uzasadnienie, to w wielu przypadkach problem leży wyłącznie po stronie mentalnej. Krótko mówiąc, przed podjęciem decyzji bierzemy pod uwagę zarówno ogólny stan naszego zdrowia, jak i kondycję psychiczną. 

Decyzja o operacji plastycznej w wielu przypadkach dyktowana jest zaniżonym poczuciem własnej wartości.

Polubić siebie!

Nasze wyżej wspomniane gwiazdy są dowodem na to, że operacja plastyczna nie jest też tanią przyjemnością. Tym bardziej decyzję te należy solidnie rozważyć. W tym celu poszukajmy rzetelnej opinii i informacji o lekarzach, specjalistach, a także samym zabiegu. Przy tym pamiętajmy, że nadmierne oczekiwania mogą zakłócić procesy poznawcze. Oznacza to, że będziemy w stanie ignorować istotne informacje, które nie będą dla nas przychylne. Nie da się ukryć, że aktualnie medycyna oferuje nam szereg możliwości względem poprawy wyglądu naszego ciała. Najlepsza decyzja o operacji plastycznej to jednak ta, która dojrzewa w nas latami i jest dobrze przemyślana. W ten sposób mamy bowiem pewność, że jest ona związana z konkretnym czynnikiem, a nie nieuzasadnionymi kompleksami. Pamiętajmy, że jeżeli problem tkwi głównie w naszej głowie, to nawet najlepiej przeprowadzony zabieg nie sprawi, że poczujemy się ze sobą dobrze. 

Przeczytaj także: Gwiazdy i operacje plastyczne

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia