Dlaczego warto zwrócić uwagę na małe elektrownie atomowe?

Elektrownia w każdym dużym mieście? TAK, to możliwe, wzorem Kanady idziemy w kierunku małych reaktorów takich jak na lotniskowcach - skoro tam jest bezpiecznie!

443

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

małe elektrownie jądrowe jak wyglądają?
elektrownie atomowe BWRX-300 oparte na modułowych reaktorach SMR

Wszystkie amerykańskie lotniskowce mają napęd atomowy. Reaktory które są na nich zamontowane dają między 300 a 400 megawatów energii z atomu. Na lotniskowcu przez cały czas przebywa ponad 3000 marynarzy w bezpośrednim sąsiedztwie reaktora. Czy jest to bezpieczne? No chyba tak skoro od kilkudziesięciu lat kilkanaście potężnych lotniskowców pływa i nikomu nigdy nic się nie stało. Jest pomysł żeby takie reaktory montować na lądzie. Czysta i bezpieczna, ekologiczna energia dostępna prawie w każdym powiecie. Elektrownie atomowe w każdym powiecie? -niemalże.

Polska obok Kanady ma największy plan rozwoju małych elektrowni jądrowych

Polskim liderem rozwoju energetyki jądrowej na bazie małych reaktorów BWRX-300 pomocy między 300 a 500 megawatów będzie Polska firma Orlen Synthos Green Energy. W tym tygodniu pomiędzy USA i polską został podpisany list intencyjny dający możliwość wsparcia USA w wysokości 4 miliardów dolarów. Ten list intencyjny został podpisany w ambasadzie Stanów Zjednoczonych w obecności ambasadora Marka brzezińskiego oraz przedstawicieli polskiego Orlen Synthos Green Energy. Ze strony amerykańskiej finansowanie zapewni EXIM Bank oraz DFC. Pierwszy na 3 a drugi na 1 mld USD.

Co to jest za twór Orlen Synthos Green Energy? Jest to wspólne przedsięwzięcie 2 potężnych polskich firm, jednak to spółka skarbu państwa Orlen która poważył się zaangażowała w energetykę. 2 podmiot jest prywatną spółką należącą do najbogatszego Polaka Michała Sołowowa. Michał Sołowow jest bardzo wyróżniającym się biznesmenem w pośród polskiej czołówki biznesu. Większość entuzjastów motoryzacji zna sołowowa z licznych startów w mistrzostwach Polski i mistrzostwach Europy WRC. Odnosił liczne sukcesy sportowe ale jeszcze większe na polu biznesu takiego prawdziwego produkcyjnego. Jest również właścicielem firmy Cersanit od tak zwanego białego montażu więc macie bezpośredni kontakt z jego produktami.

Energia jądrowa tańsza i bardziej dostępna – tania energia to rozwój gospodarczy

Jak wspominałem idziemy w ślady Kanady nasz pierwszy reaktor powinien powstać już w 2028 roku. Zaletą małych elektrowni a to nowych jest to że reaktory typu SMR są proste w budowie i dużo tańsze od do tej pory nam znanych. BWRX-300 To najnowsza technologia budowy elektrowni atomowych o którą zabiegali dużo większy graczy od nas. Ale to my wyprzedziliśmy resztę Europy i Synthos Green Energy Podpisała już umowę z GE Hitachi Nuclear Energy oraz z kanadyjską Ontario Power Generation na opracowanie projektu pierwszej polskiej małej elektrowni atomowej.

małe elektrownie jądrowe jak wyglądają?
elektrownie atomowe BWRX-300 oparte na modułowych reaktorach SMR

Dzięki tym elektrownią będzie można w Polsce zastąpić elektrownie węglowy by sprostać najwyższym standardom ekologicznej produkcji czystej energii. Pamiętajmy że przy wytwarzaniu prądu w elektrowniach jądrowych powstaje bardzo dużo energii cieplnej. Tak więc każda taka mała elektrownia jądrowa blisko dużego miasta również zastąpi miejską ciepłownię. Czyli poza energią elektryczną polskie miasta otrzymają również ekologiczne miejskie ciepło. Ważne jest to że zbudowanie jednej takiej elektrowni atomowej kosztuje dziesięciokrotnie mniej jak standardowej elektrowni jądrowej. Dopiero w takiej konfiguracji ma sens powszechna elektromobilność gdzie większość energii elektrycznej produkowana jest w sposób bezemisyjny ale też rozproszony bo chodzi o infrastrukturę. Tak by ładowarki o wielkich mocach były jak najbliżej węzłów energetycznych. Przeczytaj także nasz materiał o dużej elektrowni atomowej. Martwi nas jednak brak rozwoju elektrowni na biomasę tak jak to miało być w Ostrołęce. Zamiast biomasy będzie węgiel? Szkoda bo to szansa dla rolnictwa.

elektromobilność czyli poznaj najnowsze modele aut elektrycznych które testowaliśmy dla Ciebie

a jak postępować w przypadku awarii reaktora albo po wybuchu bomby atomowej?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia