Auto z historią – BMW 850i – Piękna (i) Bestia

3931

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

 

Jak ludzie reagują na ulicy na Pana auto? Dużo osób zadaje pytania o auto? Zdarzały się sytuacje, gdzie ktoś chciał się przejechać?

Wygląda to różnie, można na dyskotece usłyszeć od dziewczyny „koleś teraz na Calibry to Ty już nie wyrwiesz żadnej laski”. Na Osiem najczęściej uwagę zwraca ta część płci pięknej, która kocha motoryzację lub osoby które pytają „Co to za model? W życiu takiego BMW nie widziałem, nawet nie wiedziałem że taki model istnieje”. Sporo osób pyta o pojemność ilość cylindrów i najważniejsze pytanie ile to pali, „pewnie jak smok”, a tak naprawdę pali tyle ile palił Polonez z silnikiem 1.5 🙂 Ogólnie auto bardzo dobrze odbierane, jednak najlepiej widoczne dla innych posiadaczy Bawarek, rzadko który właściciel BMW i to bez względu czy jedzie E30 czy nowym M5 nie obróci się za Ósemką.

kawalkada bmw 850i na drodze
Auto z historią – BMW 850i – Właściciel: Wojciech Dzierżawski

BMW 850i – Dalsze plany na auto?

Zachować w jak najlepszej kondycji i cieszyć się jej towarzystwem w trasie jak najdłużej. Dojrzewam do powrotu do oryginału, czyli oryginalny przedni zderzak, teraz jest dokładka CSI, fabryczne 16″ felgi i opony w fabrycznym rozmiarze, opony niestety trudno dostępne, dziwny rozmiar na obecne czasy 235/50 ZR 16. Oryginalne felgi czekają na renowację, felgi od tego auta. Nie przewiduję żadnego tuningowania, jedynie zmiany kosmetyczne.

bmw 850i zlot
Auto z historią – BMW 850i – Właściciel: Wojciech Dzierżawski

A może jakieś marzenie motoryzacyjne?

Marzeń mam wiele, część z nich realnych inne staną się realne po wygranej w euro jackpot. Na pewno M5 E34, E34 to moje pierwsze BMW, E9. Auto taty, czyli E21 i koniecznie czerwone. Z roadsterów BMW 507, Z8, Z1, może kiedyś. Sam zakup to nie wszystko, ile nie zrobi się kilometrów to i tak co roku trzeba wymienić oleje i filtry, co kilka lat akumulator w tym roku miałem kumulację, cztery akumulatory do wymiany, osiem ma dwa. Coroczny przegląd okresowy. Rocznie robię od 1000 do 3000 kilometrów, a przegląd zrobić trzeba i nie ma zmiłuj. W tym roku nie zrobię więcej jak 500 kilometrów, moje zapędy na ponad trzy miesiące zahamowała awaria hamulców. Nie byłbym szczery jak powiedział bym, że to jedyny powód takiego małego nalotu w tym roku, jest jeszcze jeden powód, pojawienie się „Czerwonej Bogini” 635CSI E24 kradnie Ósemce kilometry.

bmw 850i rząd modeli na parkingu
Auto z historią – BMW 850i – Właściciel: Wojciech Dzierżawski

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia